Demonstrating the modularity of the FN 509 platform the FN 509 CC Edge XL combines the best of the FN 509 Edge series for a high-performance pistol designed for speed accuracy and control. Featuring the CC Edge slide with quick-detach compensator designed to reduce muzzle rise up to 25% and the full sized LS Edge frame with improved texturing for secure grip the FN 509 CC Edge XL delivers an extremely flat shooting experience with significant recoil reduction for faster sight picture recovery improving speed to target accuracy and overall control of the pistol. Compatible with 24rd FN 509 magazines with appropriate grip sleeve. Includes ballistic case four MRD mounting plates two interchangeable backstraps three 17rd magazines owner’s manual and gun lock.
FN 66101714 509 CC Edge XL Full Size Frame 9mm Luger 17+1 4.20″ Gold Titanium Nitride PVD Non-Threaded w/QD Compensator Barrel Graphite PVD Lightening Cut/Optic Cut/Serrated Stainless Steel Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$975.10 Original price was: $975.10.$750.08Current price is: $750.08.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | FN |
| Category | Pistols |
| Series | Edge XL |
| Model | 509 CC |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 17+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.50″ |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Graphite PVD |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Fiber Optic Front / Serrated Rear |
| Slide Description | Lightening Cut / Optic Cut / Serrated |
| Barrel Finish | Gold Titanium Nitride PVD |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Muzzle | Recessed Target Crown |
| Twist | 1:10″ RH |
| Frame Size | Full Size |
| Trigger Pull Weight | 4.50-6.70 lbs |
| Height | 5.90″ |
| Safety | No Manual |
| Width | 1.35″ |
| Barrel Description | Non-Threaded w / QD Compensator |
| Barrel Length | 4.20″ |
| Max Capacity | 17 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 29 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “FN 66101714 509 CC Edge XL Full Size Frame 9mm Luger 17+1 4.20″ Gold Titanium Nitride PVD Non-Threaded w/QD Compensator Barrel Graphite PVD Lightening Cut/Optic Cut/Serrated Stainless Steel Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.







Reviews
There are no reviews yet