The FN Reflex XL MRD stacking tight groups on target with match-grade accuracy is instinctive. Featuring an internal hammer; multi-faceted grip texture delivers more control at speed; reversible mag release; tritium front sight and all black squared U-notch rear sight; accessory rail compatible with SureFire XSC and Streamlight TLR-7sub flashlights for 43X MOS. Include a 15rd and 18rd magazines and two interchangeable backstraps.
FN 66101763 Reflex XL MRD Micro-Compact Frame 9mm 10+1 3.80″ Black Target Crown Steel Barrel Black PVD Optic Cut/Serrated Stainless Steel Slide & Polymer Frame w/Picatinny Rail Interchangeable Backstrap Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$778.70 Original price was: $778.70.$599.00Current price is: $599.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | FN |
| Category | Pistols |
| Series | XL MRD |
| Model | Reflex |
| Caliber | 9mm |
| Barrel Length Range | 3″ to 3.99″ |
| Capacity | 10+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6.75″ |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black PVD |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Tritium Night Front / Black U-Notch Rear |
| Slide Description | Optic Cut / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Cold Hammer Forged Steel |
| Muzzle | Recessed Target Crown |
| Twist | 1:10″ RH |
| Frame Size | Micro-Compact |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Trigger Pull Weight | 5 lbs |
| Height | 5.20″ |
| Includes | 2 Interchangeable Backstraps |
| Safety | No Manual |
| Width | 1:08″ |
| Barrel Description | Target Crown Steel |
| Barrel Length | 3.80″ |
| Max Capacity | 18 |
| Trigger | SAO |
| Weight | 20 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “FN 66101763 Reflex XL MRD Micro-Compact Frame 9mm 10+1 3.80″ Black Target Crown Steel Barrel Black PVD Optic Cut/Serrated Stainless Steel Slide & Polymer Frame w/Picatinny Rail Interchangeable Backstrap Grip” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet