The Glock 34 Competition has an extended barrel longer slide dimensions and elongated distance between sights. It features Glock’s Safe Action system which provides a consistent trigger pull from the first to the last round. The three automatic independently operating mechanical safeties are built into the fire control system of the pistol. All three safeties disengage sequentially as the trigger is pulled and automatically reengage when the trigger is released. The frame is made of polymer with hardened steel guides. It features an ideal grip angle and low weight. The slide stop lever and the magazine catch are easily operated with the shooting hand. The advanced surface treatment of the slide results in optimal hardness by considerably reducing wear and tear and it makes it corrosion resistant even when operating in saltwater conditions. The matte surface minimizes light reflection. The barrel is mechanically locked and cold-hammer forged. It also has the same advanced surface treatment as the slide. Its extractor serves as a loaded chamber indicator to comply with the laws of certain states and its position may visually and physically indicate whether there is a cartridge in the chamber of the pistol. MOS features a slide that is precision machined to provide a mounting system for popular optic sights. With multiple adapter plates (sold separately) you can quickly and easily mount miniature red dot sights. Includes one adapter plate three magazines mag loader cleaning kit pistol case and gun lock.
Glock PA343S103MOS G34 Gen5 Competition MOS 9mm Luger 17+1 5.31″ Black GMB Barrel Black nDLC MOS Cut/Serrated Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Black Textured w/Interchangeable Backstrap Grip Ambidextrous
1 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$885.81 Original price was: $885.81.$681.39Current price is: $681.39.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Glock |
| Category | Pistols |
| Series | Gen5 Competition MOS |
| Model | G34 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 5″ to 5.99″ |
| Gun Platform | Glock Component Compatible Style |
| Capacity | 17+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 8.74″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Sight Style | Adjustable |
| Slide Finish | Black nDLC |
| Slide Material | Steel |
| Slide Description | MOS Cut / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Magazine Type | OEM |
| Grips | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration | Adjustable |
| Trigger Pull Weight | 5.40 lbs |
| Height | 5.47″ |
| Includes | 3 Magazines / Mag Loader / Cleaning Kit / Pistol Case / Backstrap Set / Gun Lock |
| Safety | Firing Pin / Trigger Block |
| Width | 1.30″ |
| Barrel Description | GMB |
| Barrel Length | 5.31″ |
| Max Capacity | 17 |
| Weight | 34.57 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
1 review for Glock PA343S103MOS G34 Gen5 Competition MOS 9mm Luger 17+1 5.31″ Black GMB Barrel Black nDLC MOS Cut/Serrated Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Black Textured w/Interchangeable Backstrap Grip Ambidextrous
5.0
Based on 1 review
| 5 star | 100 | 100% |
| 4 star | 0% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
Add a review Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.







Ronald Carter (verified owner) –