The Glock 45 Gen5 MOS Crossover combines a compact slide with a full size frame. Gen5 features flared mag-well has a larger funnel; Glock Marksman Barrel (GMB) more aggressive polygonal rifling with a target-style crown and tighter chamber specs; ambidextrous slide stop levers offer increased ergonomics for left-hand shooters and shooting with the support hand; removal of finger grooves; Safe Action System safeties disengage sequentially as the trigger is pulled and automatically re-engage when the trigger is released; enlarged floor plate makes it easier to pull the magazine free of the pistol and customizable frame size with backstraps in two sizes with beavertail. The multiple backstrap frame allows the users to change the circumference of the grip to fit their individual hand size. MOS features a slide that is precision machined to provide a mounting system for popular optic sights. With multiple adapter plates (sold separately) you can quickly and easily mount miniature red dot sights. Includes one adapter plate three magazines mag loader cleaning kit pistol case and gun lock.
Glock PA455S201MOS G45 Gen5 MOS Full Size 9mm Luger 10+1 4.02″ Black GMB Barrel Black nDLC MOS Cut/Serrated Slide Black Polymer Frame w/Accessory Rail Black Textured w/Interchangeable Backstrap Grip Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$780.43 Original price was: $780.43.$600.33Current price is: $600.33.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Glock |
| Category | Pistols |
| Series | Gen5 MOS |
| Model | G45 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Gun Platform | Glock Component Compatible Style |
| Capacity | 10+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.44″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Sight Style | Fixed |
| Slide Finish | Black nDLC |
| Slide Material | Steel |
| Slide Description | MOS Cut / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Full Size |
| Magazine Type | OEM |
| Grips | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration | Fixed |
| Trigger Pull Weight | 5.50 lbs |
| Height | 5.47″ |
| Includes | 3 Magazines / Mag Loader / Cleaning Kit / Pistol Case / Backstrap Set / Gun Lock |
| Safety | Firing Pin / Trigger Block |
| Width | 1.34″ |
| Barrel Description | GMB |
| Barrel Length | 4.02″ |
| Max Capacity | 10 |
| Weight | 30.34 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “Glock PA455S201MOS G45 Gen5 MOS Full Size 9mm Luger 10+1 4.02″ Black GMB Barrel Black nDLC MOS Cut/Serrated Slide Black Polymer Frame w/Accessory Rail Black Textured w/Interchangeable Backstrap Grip Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.








Reviews
There are no reviews yet