The Glock 48 Slimline Compact has built-in beaver tail match-grade GLOCK Marksman Barrel (GMB) and precision-milled front serrations. It features Glock’s Safe Action system which provides a consistent trigger pull from the first to the last round; three automatic independently operating mechanical safeties; polymer frame with hardened steel guides; ideal grip angle and low weight. The advanced surface treatment of the slide results in optimal hardness by considerably reducing wear and tear and it makes it corrosion resistant even when operating in saltwater conditions. Includes 3 magazines mag loader cleaning set pistol case and cable lock.
Glock PA4850201FR G48 Slim Compact Frame 9mm Luger 10+1 4.17″ Black GMB Barrel Black nDLC Serrated Steel Slide Black Polymer Frame w/Beavertail & Front Rail Black Textured Polymer Grip Right Hand
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$582.40 Original price was: $582.40.$448.00Current price is: $448.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Glock |
| Category | Pistols |
| Model | G48 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Gun Platform | Glock Component Compatible Style |
| Capacity | 10+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.28″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Sight Style | Fixed |
| Slide Finish | Black nDLC |
| Slide Material | Steel |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Slim Compact |
| Magazine Type | OEM |
| Grips | Black Textured Polymer |
| Sight Configuration | Fixed |
| Trigger Pull Weight | 5.50 lbs |
| Height | 5.04″ |
| Includes | 2 Magazines / Mag Loader / Cleaning Kit / Pistol Case / Backstrap Set / Gun Lock |
| Safety | Firing Pin / Trigger Block |
| Barrel Description | GMB |
| Barrel Length | 4.17″ |
| Max Capacity | 10 |
| Weight | 25.12 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Beavertail & Front Rail |
Be the first to review “Glock PA4850201FR G48 Slim Compact Frame 9mm Luger 10+1 4.17″ Black GMB Barrel Black nDLC Serrated Steel Slide Black Polymer Frame w/Beavertail & Front Rail Black Textured Polymer Grip Right Hand” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.






Reviews
There are no reviews yet