The MK23 X-Calibur CO pistol delivers a delightful shooting experience with its crisp trigger and short reset catering to the precision demands of the sport shooting. Featuring a factory-fitted red fiber optic front sight and an adjustable rear sight; an optic cut aggressive slide and an enhanced textured grip. Includes three magazines three interchangeable backstraps trigger lock bore brush owners manual and four mounting plates compatible with Vortex/Docter Noblex Trijicon RMR CMORE STS2 and Shield SMS patterns.
Grand Power 8588005808460 X-Calibur CO Mk23 Full Size Frame 9mm Luger 15+1 4.80″ Stainless Steel Barrel Black Steel Lightening Cut/Optic Cut/Serrated Slide Black Polymer Frame w/Accessory Rail Black Textured Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,493.70 Original price was: $1,493.70.$1,149.00Current price is: $1,149.00.
Availability: 2 in stock
| Brand | Grand Power |
| Category | Pistols |
| Series | CO Mk23 |
| Model | X-Calibur |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 15+1 |
| Action | DA / SA |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 8.50″ |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Fiber Optic Front / Adj Rear |
| Slide Description | Lightening Cut / Optic Cut / Serrated |
| Barrel Finish | Stainless Steel |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Full Size |
| Grips | Black Textured |
| Trigger Pull Weight | 3.40-7.90 lbs |
| Height | 5.30″ |
| Safety | Ambidextrous Thumb |
| Width | 1.90″ |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 4.80″ |
| Max Capacity | 15 |
| Weight | 1.90 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame w / Accessory Rail |
Be the first to review “Grand Power 8588005808460 X-Calibur CO Mk23 Full Size Frame 9mm Luger 15+1 4.80″ Stainless Steel Barrel Black Steel Lightening Cut/Optic Cut/Serrated Slide Black Polymer Frame w/Accessory Rail Black Textured Grip” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.