20 yard zero with 10 yard aim points out to 70 yards. Bracketing system measures 17 inches – typical whitetail deer from top of back to brisket. Calibrated for 340 fps.
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$129.99 Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99.
Availability: 25 in stock
| Brand | Hawke Sport Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Riflescope |
| Model | XB |
| Magnification | 3x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated Red / Green XB SR |
| Field of View | 33.30ft @ 100yds |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 32mm |
| Eye Relief | 4″ |
| Length | 8.50″ |
| Focus Type | Fast |
| Parallax Adjustment | Fixed |
| Elevation Adjustment | 120 MOA |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Weight | 11 oz |
| Exit Pupil Diameter | 10.70mm |
| Windage Elevation | 120 MOA |
Be the first to review “Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99. -
Hawke Sport Optics 13110 Airmax Riflescope Black 3-9x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$363.99Original price was: $363.99.$279.99Current price is: $279.99.





Reviews
There are no reviews yet.