Both the AMX and AMX IR glass etched reticles are based on the spacing of a 10x Mil Dot. The AMX offers multiple aim points useful when shooting air guns with loopy trajectories. Half Mil Dot spacing on the lower post provides increased aim points for long shots. The horizontal bars are calculated at 0.5 1.5 2.5 3.5 and 4.5 mil spacing. Hollow posts are segmented into mil spacing and can be used for bracketing.
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$428.99 Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.
Availability: 2 in stock
| Brand | Hawke Sport Optics |
| Category | Rifle Scopes |
| Series | Riflescope |
| Model | Airmax |
| Magnification | 4-12x |
| Tube Diameter | 1″ |
| Color | Black |
| Reticle | AMX |
| Field of View | 29.90 – 11ft @100yds |
| Focal Plane | Second |
| Objective | 40mm |
| Eye Relief | 3.50″ |
| Length | 12.90″ |
| Focus Type | Fast |
| Parallax Adjustment | Adjustable |
| Elevation Adjustment | 80 MOA |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Weight | 18.40 oz |
| Exit Pupil Diameter | 10 – 3.30mm |
| Windage Elevation | 80 MOA |
Be the first to review “Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13110 Airmax Riflescope Black 3-9x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$363.99Original price was: $363.99.$279.99Current price is: $279.99.





Reviews
There are no reviews yet