Elevate your range estimation capabilities with the InfiRay Outdoor ILR-1200-1 enhancing the performance of your BOLT Series thermal rifle scope. The InfiRay Outdoor ILR-1200-1 Infrared Laser Rangefinding Module seamlessly integrates with BOLT V2 and BOLT SE Series thermal rifle scopes through a wireless connection. This advanced module eliminates the need for guesswork in range estimation offering precise results day or night. With a range accuracy of +/- one yard out to 1 200 yards the ILR 1200-1 overlays these results on the display of a connected BOLT Series rifle scope. Featuring a compact and ultra-lightweight aluminum housing the module is securely mounted with an intuitive QD 30mm clamp mount ensuring ease of use even when wearing gloves. Includes ILR-1200-1 LRF Module 30mm QR ring mount RCR 3.7V battery Micro-USB charging cable three socket head screws and Hex key. *Range performance depends on the target being measured and environmental conditions.
InfiRay Outdoor AC80 ILR-1200-1 AC80 Module 1200 yds Detection Range Black Aluminum
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,038.70 Original price was: $1,038.70.$799.00Current price is: $799.00.
Availability: 2 in stock
| Brand | InfiRay Outdoor |
| Category | Range Finders |
| Series | AC80 Module |
| Model | ILR-1200-1 |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Mount Type | 30mm QD Clamp |
| Wireless Capable | Yes |
| Wavelength | 605 / 905nM |
| Battery Size | RCR123 3 .7V |
| Length | 3.74″ |
| Proofs | Waterproof |
| Modes | Continuous / Single |
| Power Source | USB Micro |
| Detection Range | 1200 yds |
| Compatible With | Bolt V2 / Se Series Rifle Scopes |
| Includes | Battery / 30mm QR Mount / Hardware / Hex-Key / Micro-USC Cable |
| Weight | 6.50 oz |
Be the first to review “InfiRay Outdoor AC80 ILR-1200-1 AC80 Module 1200 yds Detection Range Black Aluminum” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40006 X-FACTOR RANGEFINDING CROSSBOW SCP
$909.99Original price was: $909.99.$699.99Current price is: $699.99. -
Hawke Sport Optics 41022 Laser Rangefinder 6x21mm LCD Display
$246.99Original price was: $246.99.$189.99Current price is: $189.99. -
Sig Sauer Electro-Optics SOKW39C0 Kilo Warp 1700 yds Detection Range 4500 yds Max Distance Reflective TFT Display Black
$2,599.99Original price was: $2,599.99.$1,999.99Current price is: $1,999.99. -
Sig Sauer Electro-Optics SOK22606 Kilo Canyon 6x22mm 2200 yds Max Distance Illuminated Red Display w/Circle Reticle Black Rubber Armor Polymer
$164.33Original price was: $164.33.$126.41Current price is: $126.41.







Reviews
There are no reviews yet