The LUMI series thermal imaging monoculars are designed for use both at night-time and during the day and provide exceptional image quality even in adverse weather conditions fog smog rain and beyond obstacles like branches tall grass dense foliage etc. known to hinder target detection. Includes portable bag two 18650 Li-ion batteries battery charger data cable neck strap lens cloth and quick start guide.
Nocpix LUMIH35 H35 LUMI Thermal 1800 m Black 2.50-20 35mm 22 – 16 ft @ 100 ft Resolution Zoom Digital 1x
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,858.70 Original price was: $2,858.70.$2,199.00Current price is: $2,199.00.
Availability: 2 in stock
| Brand | Nocpix |
| Category | Thermal Handhelds |
| Series | LUMI |
| Model | H35 |
| Magnification | 2.50-20 |
| Color | Black |
| Size | Compact |
| Wireless Capable | Wi-Fi |
| Field of View | 5.70-7.50 Degrees |
| Resolution | 22 – 16 ft @ 100 ft |
| Objective | 35mm |
| Eye Relief | 25mm |
| Battery Size | 18650 Li-ion Rechargeable |
| Zoom | Digital 1x |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Power Source | USB-C |
| Detection Range | 1750 yds |
| Audio | Yes |
| Battery Life | 4+ hrs |
| Scope Type | 1800 m |
| Weight | 12.16 oz |
| Display | 1024×768 AMOLED |
| Exit Pupil Diameter | 10mm |
| Memory | 32GB |
| Picture or Video | Photo / Video |
Be the first to review “Nocpix LUMIH35 H35 LUMI Thermal 1800 m Black 2.50-20 35mm 22 – 16 ft @ 100 ft Resolution Zoom Digital 1x” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40002 CYCLOPTIC HANDHELD PRIME VIEWER
$584.99Original price was: $584.99.$449.99Current price is: $449.99. -
iRay USA LUMI-P13 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 13mm 256×192 Resolution
$804.70Original price was: $804.70.$619.00Current price is: $619.00. -
iRay USA LUMI-L19 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 19mm 384×288 Resolution
$1,428.70Original price was: $1,428.70.$1,099.00Current price is: $1,099.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXTITANT6 Titan T6 Thermal Black 35mm 640×480 12 Microns 50 Hz Resolution Zoom 2.2x
$3,118.70Original price was: $3,118.70.$2,399.00Current price is: $2,399.00.




Reviews
There are no reviews yet