IWI MASADA polymer frame striker-fired pistol features a low profile barrel for reduced perceived recoil; fully ambidextrous controls; enhanced ergonomics; deep beavertail; built-in trigger safety the pistol will not fire unless the trigger is pulled; large trigger guard for use with or without gloves; enhanced grip texture which enables faster follow-up shots in all conditions and fully ambidextrous operating slide stop lever and magazine release. Includes two magazines four adapter plates (RMR Venom Delta Point and Romeo1) and three interchangeable wrap around back-straps.
IWI US M9ORP17FD MASADA Full Size Frame 9mm Luger 17+1 4.10″ Black Button Rifled Steel Barrel Black Optic Ready/Serrated Steel Slide Flat Dark Earth Polymer Frame w/Picatinny Rail FDE w/Interchangeable Backstrap Grip Trigger Safety Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$642.19 Original price was: $642.19.$493.99Current price is: $493.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | IWI US |
| Category | Pistols |
| Model | MASADA |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 17+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| OAL | 7.40″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Sight Style | Contrast |
| Slide Finish | Black |
| Slide Material | Steel |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:10″ |
| Frame Size | Full Size |
| Grips | FDE Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration | 3-Dot |
| Trigger Pull Weight | 6 lbs |
| Includes | 2 Magazines / 4 Adapter Plates / 3 Backstraps |
| Safety | Trigger |
| Barrel Description | Button-Rifled |
| Barrel Length | 4.10″ |
| Max Capacity | 17 |
| Weight | 1.43 lbs |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “IWI US M9ORP17FD MASADA Full Size Frame 9mm Luger 17+1 4.10″ Black Button Rifled Steel Barrel Black Optic Ready/Serrated Steel Slide Flat Dark Earth Polymer Frame w/Picatinny Rail FDE w/Interchangeable Backstrap Grip Trigger Safety Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet