The Kahr K9 is among the mini-9s that have taken both the law enforcement and civilian concealed carry market by storm. This semi-automatic .9mm pistol features drift adjustable white bar-dot combat sights; trigger cocking DAO; passive striker block; lock breech; no magazine disconnect. The K9 is a reasonably lightweight gun weighing 25 ounces with a respectable maximum capacity. Includes three magazines.
Kahr Arms K9093A K9 9mm Luger 7+1/8+1 3.47″ Stainless Polygonal Rifled Barrel Matte Serrated Stainless Steel Slide Matte Stainless Steel Frame Black Textured Wraparound Polymer Grip Right Hand
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,053.00 Original price was: $1,053.00.$810.00Current price is: $810.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Kahr Arms |
| Category | Pistols |
| Model | K9 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3″ to 3.99″ |
| Gun Platform | Glock Component Compatible Style |
| Capacity | 8+1 |
| Action | DAO |
| Frame Finish | Matte Stainless Steel |
| OAL | 6″ |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Hand | Right Hand |
| Sight Style | Contrast |
| Slide Finish | Matte Stainless |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:10″ |
| Magazine Type | OEM |
| Grips | Textured Wraparound |
| Sight Configuration | Drift Adjustable Combat |
| Height | 4.50″ |
| Includes | 3 Magazines / Case |
| Width | 0.90″ |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 3.47″ |
| Max Capacity | 23.10 oz |
| Weight | 23.1 oz |
| Frame Description | Stainless Steel Frame |
Be the first to review “Kahr Arms K9093A K9 9mm Luger 7+1/8+1 3.47″ Stainless Polygonal Rifled Barrel Matte Serrated Stainless Steel Slide Matte Stainless Steel Frame Black Textured Wraparound Polymer Grip Right Hand” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.