The Kahr double stacked X9 features a 3.54″ barrel; black polymer frame; blackened stainless steel slide with front serrations for improved grip; deep inset backstrap facilitates draw from an appendix carry position and protrusions are minimized for comfort during concealed carry. A new lever based takedown system makes cleaning easy. Optics-ready with the Holosun K footprint. Includes two 10rd magazines and hard case.
Kahr Arms KX9094RD10 X9 9mm Luger 10+1 3.54″ Stainless Steel Barrel Blackened Optic Ready/Serrated Stainless Steel Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$560.04 Original price was: $560.04.$430.80Current price is: $430.80.
Availability: 9 in stock
| Brand | Kahr Arms |
| Category | Pistols |
| Model | X9 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3″ to 3.99″ |
| Capacity | 10+1 |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6.13″ |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Blackened |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Combat |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Grips | Black Polymer |
| Trigger Pull Weight | 8 lbs |
| Height | 4.37″ |
| Includes | 2 Magazines / Case |
| Width | 1.18″ |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 3.54″ |
| Max Capacity | 10 |
| Trigger | Safe Action |
| Weight | 17.60 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “Kahr Arms KX9094RD10 X9 9mm Luger 10+1 3.54″ Stainless Steel Barrel Blackened Optic Ready/Serrated Stainless Steel Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.