The KelTec P15 is a striker-fired pistol that boasts a 10+1 capacity. It’s the lightest thinnest double-stack 9mm handgun on the market. Features a tritium fiber optic front sight adjustable tritium two-dot rear; striker fired.
Kel-Tec P15BLKCA P15 Compact Frame 9mm Luger 10+1 4″ Black Steel Barrel Black Nitride Serrated Steel Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Black Stippled Grip Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$519.99 Original price was: $519.99.$399.99Current price is: $399.99.
Availability: 2 in stock
| Brand | Kel-Tec |
| Category | Pistols |
| Model | P15 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 10+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6.60″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Black Nitride |
| Slide Material | Steel |
| Sights | Tritium Fiber Optic Front / Adj Two Dot Tritium Rear |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Black Stippled |
| Trigger Pull Weight | 5 lbs |
| Height | 5″ |
| Safety | Grip |
| Width | 0.88″ |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 4″ |
| Max Capacity | 10 |
| Weight | 16.20 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “Kel-Tec P15BLKCA P15 Compact Frame 9mm Luger 10+1 4″ Black Steel Barrel Black Nitride Serrated Steel Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Black Stippled Grip Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.






Reviews
There are no reviews yet