The RAPIDE Dawn LCI boasts performance-enhancing features that make it an ideal target pistol such as stepped cocking serrations; slide-lightening cuts; TiN (Titanium Nitride) finished barrel; ambidextrous safety; flush-fitting extended magwell; V-Cut match grade trigger; breaking crisply at 4-5 lbs; TruGlo TFX Pro Day/Night sights; loaded chamber indicator at the top of the slide to the rear of the chamber.
Kimber Mfg Inc 3000420CA Rapide Dawn *CA/MA Compliant 9mm Luger 9+1 5″ Gold TiN Steel Barrel KimPro Silver Lightening Cut/Serrated Stainless Steel Slide KimPro Silver w/Brushed Polish Steel Frame w/Beavertail Gray/Black Rapide G10 Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,102.67 Original price was: $2,102.67.$1,617.44Current price is: $1,617.44.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Kimber Mfg Inc |
| Category | Pistols |
| Series | Dawn *CA/MA Compliant |
| Model | Rapide |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 5″ to 5.99″ |
| Capacity | 9+1 |
| Frame Finish | KimPro Silver w / Brushed Polish |
| OAL | 8.70″ |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Slide Finish | KimPro Silver |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Tru-Glo TFX Pro Day Night |
| Slide Description | Lightening Cut / Serrated |
| Barrel Finish | Gold TiN |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 16 |
| Grips | Gray / black Rapide G10 |
| Trigger Pull Weight | 4-5 lbs |
| Width | 1.28″ |
| Barrel Description | Stainless Steel |
| Barrel Length | 5″ |
| Max Capacity | 9 |
| Trigger | V-Cut Aluminum |
| Weight | 40 oz |
| Frame Description | Steel Frame w / Beavertail |
Be the first to review “Kimber Mfg Inc 3000420CA Rapide Dawn *CA/MA Compliant 9mm Luger 9+1 5″ Gold TiN Steel Barrel KimPro Silver Lightening Cut/Serrated Stainless Steel Slide KimPro Silver w/Brushed Polish Steel Frame w/Beavertail Gray/Black Rapide G10 Grip” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.