The RAPIDE(DAWN) (DN NS). A truly unique 1911 with stepped cocking serrations slide lightening cuts for faster Slide lock-up and TiN coated barrel for extreme durability. Equipped with Kimber Stiplex TM front strap stippling and Gray/Black G10 Rapide patterned grips for extra griping confidence.
Kimber Mfg Inc 3000424 Rapide Dawn 10mm 8+1 5″ Silver/KimPro II w/ Brush Polished Flats Stainless Steel Slide G10 Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,936.47 Original price was: $1,936.47.$1,489.59Current price is: $1,489.59.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Kimber Mfg Inc |
| Category | Pistols |
| Series | Rapide Dawn |
| Caliber | 10mm |
| Barrel Length Range | 5″ to 5.99″ |
| Capacity | 8+1 |
| Frame Finish | Silver / KimPro II w / Brush Polish |
| OAL | 8.70″ |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Slide Finish | Silver / KimPro II w /Brush Polished Flats |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Tru-Glo TFX Pro Day Night w /Orange Ring Front |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Gold TiN |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 16 |
| Grips | G10 |
| Trigger Pull Weight | 4-5 lbs |
| Height | 5.25″ |
| Width | 1.08″ |
| Barrel Length | 5″ |
| Max Capacity | 8 |
| Trigger | V-Cut Aluminum |
| Weight | 38 oz |
Be the first to review “Kimber Mfg Inc 3000424 Rapide Dawn 10mm 8+1 5″ Silver/KimPro II w/ Brush Polished Flats Stainless Steel Slide G10 Grip” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.