The Compensated X Hunter is Kimber’s first production compensated 1911. The single stack pistol is designed to be the first in a limited group of dedicated 10mm hunting pistols for modern pistol hunters looking to carry afield or at the range. Chambered in 10mm and featuring a patent pending compensator and a toolless plunger which makes removal and cleaning easy. The X Hunter is optics ready and works with Kimber’s optic plate mounting system and has a gray and black KimPro Finish with VZ Bawidamann Ragnark black gray G10 grips.
Kimber Mfg Inc 3000470 X Hunter Full Size Frame 10mm Auto 8+1 5″ Stainless Compensated Barrel KimPro II Gray Stainless Steel Optic Ready/Serrated Slide Kimpro II Black Stainless Steel Frame w/Beavertail Black/Gray G10 Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,405.66 Original price was: $1,405.66.$1,081.28Current price is: $1,081.28.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Kimber Mfg Inc |
| Category | Pistols |
| Model | X Hunter |
| Caliber | 10mm Auto |
| Barrel Length Range | 5″ to 5.99″ |
| Gun Platform | 1911-Style |
| Capacity | 8+1 |
| Frame Finish | Kimpro II Black |
| OAL | 9.70″ |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Slide Finish | KimPro II Gray |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Green Fiber Optic Front |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Stainless Steel |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:16″ |
| Frame Size | Full Size |
| Trigger Pull Weight | 4-5 lbs |
| Height | 5.25″ |
| Width | 1.28″ |
| Barrel Description | Compensated |
| Barrel Length | 5″ |
| Max Capacity | 8 |
| Weight | 40.25 oz |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w / Beavertail |
Be the first to review “Kimber Mfg Inc 3000470 X Hunter Full Size Frame 10mm Auto 8+1 5″ Stainless Compensated Barrel KimPro II Gray Stainless Steel Optic Ready/Serrated Slide Kimpro II Black Stainless Steel Frame w/Beavertail Black/Gray G10 Grip” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.