The KDS9c from Kimber is a testament to over 4 decades of the highest level of firearms manufacturing. The KDS9c was built from the ground up as a personal protection masterpiece. The barrel is fully fluted crowned and ramped. Our proprietary bore sizing process delivers match grade accuracy with every shot. Our engineers specified 7075 aerospace-grade aluminum to develop the frame featuring a fully integrated cross-hatch textured design for the front and the back strap that flows with the grip to deliver superior grip ergonomics. The magazine release is reversible for left and right-handed shooters. A crisp 3.5-4.5lb trigger pull comes standard as well as two 15-round magazines which anchor the KDS9c as the premier personal protection platform that enhances your ability to defend yourself no matter the situation.
Kimber Mfg Inc 3100012 KDS9C 9mm 15+1 4.09″ KimPro Silver Front and Rear Serrations Stainless Steel Slide Gray and Black G10 Crosshatch Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,359.96 Original price was: $1,359.96.$1,046.12Current price is: $1,046.12.
Availability: 104 in stock
| Brand | Kimber Mfg Inc |
| Category | Pistols |
| Model | KDS9C |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 15+1 |
| Frame Finish | KimPro Silver |
| OAL | 7.75″ |
| Frame Material | Aluminum |
| Slide Finish | KimPro Silver |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Green Fiber Optic Front Serrated Adjustable Rear |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:10 LH |
| Grips | Gray and black G10 Crosshatch |
| Trigger Pull Weight | 3.5-4.5lbs |
| Height | 5.35″ |
| Includes | 2 Magazines |
| Width | 1.33″ |
| Barrel Description | Flush-Cut Deep Crowning |
| Barrel Length | 4.09″ |
| Max Capacity | 15 |
| Weight | 25.30 oz |
Be the first to review “Kimber Mfg Inc 3100012 KDS9C 9mm 15+1 4.09″ KimPro Silver Front and Rear Serrations Stainless Steel Slide Gray and Black G10 Crosshatch Grip” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.