The KDS9C captures all the features consumers are looking for in the latest feature rich concealed carry firearm. Featuring an ambidextrous; Picatinny rail; fully fluted crowned threaded and ramped barrel; Our proprietary bore sizing process delivers match grade accuracy with every shot; 7075 aluminum and sculpted a frame that delivers superior ergonomics with serrations that wrap around the front strap and grips; reversible magazine release delivers the ultimate flexibility for left and right-handed shooters. Includes a 15rd and 18rd magazine.
Kimber Mfg Inc 3100022 KDS9C 9mm Luger 18+1 4.60″ Black DLC Threaded Barrel KimPro Black Optic Ready/Serrated Stainless Steel Slide Ranger Green Aluminum Frame w/Beavertail & Picatinny Rail Black Crosshatch G10 Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,795.38 Original price was: $1,795.38.$1,381.06Current price is: $1,381.06.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Kimber Mfg Inc |
| Category | Pistols |
| Model | KDS9C |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 18+1 |
| Frame Finish | Ranger Green |
| OAL | 8.29″ |
| Frame Material | Aluminum |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | KimPro Black |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Green FO Front / Novak Dovetail Carry Rear |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black DLC |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Muzzle | Crowned |
| Twist | 1:10″ |
| Grips | Black Crosshatch G10 |
| Trigger Pull Weight | 3.50-4.50 lbs |
| Height | 6.02″ |
| Includes | 2 Magazines |
| Thread Pattern | 1 / 2″x28 |
| Barrel Description | Threaded |
| Barrel Length | 4.60″ |
| Max Capacity | 18 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 30.90 oz |
| Frame Description | Aluminum Frame w / Beavertail & Picatinny Rail |
| Hammer Type | Bobbed |
Be the first to review “Kimber Mfg Inc 3100022 KDS9C 9mm Luger 18+1 4.60″ Black DLC Threaded Barrel KimPro Black Optic Ready/Serrated Stainless Steel Slide Ranger Green Aluminum Frame w/Beavertail & Picatinny Rail Black Crosshatch G10 Grip” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.