The Amethyst Ultra II is a striking personal defense pistol that combines dynamic style with a host of performance-enhancing features.
Kimber Mfg Inc 3200319 Amethyst Ultra II 9mm 8+1 3″ Amethyst Purple PVD Stainless Steel Slide G10 Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,940.93 Original price was: $1,940.93.$1,493.02Current price is: $1,493.02.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Kimber Mfg Inc |
| Category | Pistols |
| Series | Ultra II |
| Model | Amethyst |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3″ to 3.99″ |
| Capacity | 8+1 |
| Frame Finish | Satin Silver |
| OAL | 6.80″ |
| Frame Material | Aluminum |
| Slide Finish | Amethyst purple PVD |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Tactical Wedge |
| Slide Description | Cut Scroll Engraving and Border |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 16 |
| Grips | G10 |
| Trigger Pull Weight | 4-5 lbs |
| Height | 4.75″ |
| Safety | Ambidextrous Thumb |
| Width | 1.15″ |
| Barrel Description | Ramped |
| Barrel Length | 3″ |
| Max Capacity | 8 |
| Trigger | Solid Aluminum |
| Weight | 25 oz |
| Frame Description | Round Heel |
Be the first to review “Kimber Mfg Inc 3200319 Amethyst Ultra II 9mm 8+1 3″ Amethyst Purple PVD Stainless Steel Slide G10 Grip” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.