Raptor pistols have aggressive slide and frame serrations feathered logo grips and special scaled texturing accents. While this patented design is unique the features dependability and accuracy are pure Kimber.
Kimber Mfg Inc 3200365 Stainless Pro Raptor II 9mm 9+1 4″ Stainless Steel Slide Satin Silver Zebrawood w/ Scale Pattern and Kimber Logo Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,576.13 Original price was: $1,576.13.$1,212.41Current price is: $1,212.41.
Availability: 14 in stock
| Brand | Kimber Mfg Inc |
| Category | Pistols |
| Series | Pro Raptor II |
| Model | Stainless |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 9+1 |
| Frame Finish | Satin Silver |
| OAL | 7.70″ |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Slide Finish | Satin Silver |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Tactical Wedge 3-Dot Tritium Night |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 16 |
| Grips | Zebrawood w /Scale Pattern and Kimber Logo |
| Trigger Pull Weight | 4-5 lbs |
| Height | 5.25″ |
| Safety | Ambidextrous Thumb |
| Width | 1.28″ |
| Barrel Length | 4″ |
| Max Capacity | 9 |
| Trigger | Aluminum |
| Weight | 35 oz |
Be the first to review “Kimber Mfg Inc 3200365 Stainless Pro Raptor II 9mm 9+1 4″ Stainless Steel Slide Satin Silver Zebrawood w/ Scale Pattern and Kimber Logo Grip” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.