Kimber Micro 1911 pistols are made to the tightest allowable tolerances. All Micro frames are shaped from the finest aluminum for both integrity and strength. The single-action trigger gives the advantage of a short smooth pull that ensures accuracy and builds confidence. Every feature from the Micro line is pure 1911.Steel sights are mounted in machined dovetails for additional integrity. Kimber Micro 1911 are ideal for small handed shooters in addition to those who insist on minimal recoil while having enough power for concealed carry or self-defense. Includes two Tac-Mags and a UM Tactical holster.
Kimber Mfg Inc 3300253 Micro 9 RTC-K Bundle Micro Frame 9mm Luger 7+1 3.15″ Stainless Match Grade Barrel KimPro II Black Serrated Stainless Steel Slide Kimpro II Black Aluminum Frame w/Beavertail Rosewood Grip 2 Tac-Mags & UM Tactical Holster
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$724.96 Original price was: $724.96.$557.66Current price is: $557.66.
Availability: 54 in stock
| Brand | Kimber Mfg Inc |
| Category | Pistols |
| Series | RTC-K Bundle |
| Model | Micro 9 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3″ to 3.99″ |
| Capacity | 7+1 |
| Frame Finish | Kimpro II Black |
| OAL | 6.10″ |
| Frame Material | Aluminum |
| Slide Finish | KimPro II Black |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Red Fiber Optic Front / White Dot Rear |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Stainless Steel |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:16″ |
| Frame Size | Micro |
| Grips | Rosewood |
| Trigger Pull Weight | 7 lbs |
| Height | 4.07″ |
| Width | 1.08″ |
| Barrel Description | Match Grade |
| Barrel Length | 3.15″ |
| Max Capacity | 6 |
| Weight | 15.60 oz |
| Frame Description | Aluminum Frame w / Beavertail |
Be the first to review “Kimber Mfg Inc 3300253 Micro 9 RTC-K Bundle Micro Frame 9mm Luger 7+1 3.15″ Stainless Match Grade Barrel KimPro II Black Serrated Stainless Steel Slide Kimpro II Black Aluminum Frame w/Beavertail Rosewood Grip 2 Tac-Mags & UM Tactical Holster” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.