Micro slides are made to the tightest allowable tolerances with barrels machined from stainless steel for superior resistance to moisture. All Micro frames are shaped from the finest aluminum for integrity and strength. The thumb safety slide release and magazine release are pure 1911 as well. Standard features include a lowered and flared ejection port; beveled magazine well; sights are steel not plastic and mounted in machined dovetails for additional integrity. Includes an extended 7rd magazine.
Kimber Mfg Inc 3300254 Micro 9 Bundle 9mm Luger 7+1 3.15″ Rose Copper TiN Match Grade Barrel KimPro II Gray Lightening Cut/Serrated Stainless Steel Slide Kimpro II Gray Aluminum Frame Black G10 Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$765.48 Original price was: $765.48.$588.83Current price is: $588.83.
Availability: 30 in stock
| Brand | Kimber Mfg Inc |
| Category | Pistols |
| Series | Bundle |
| Model | Micro 9 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3″ to 3.99″ |
| Capacity | 7+1 |
| Frame Finish | Kimpro II Gray |
| OAL | 6.10″ |
| Frame Material | Aluminum |
| Slide Finish | KimPro II Gray |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Night |
| Slide Description | Lightening Cut / Serrated |
| Barrel Finish | Rose Copper TiN |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Twist | 1:16″ |
| Grips | Black G10 |
| Trigger Pull Weight | 7 lbs |
| Width | 1.08″ |
| Barrel Description | Match Grade |
| Barrel Length | 3.15″ |
| Max Capacity | 7 |
| Weight | 1.96 lbs |
| Frame Description | Aluminum Frame |
Be the first to review “Kimber Mfg Inc 3300254 Micro 9 Bundle 9mm Luger 7+1 3.15″ Rose Copper TiN Match Grade Barrel KimPro II Gray Lightening Cut/Serrated Stainless Steel Slide Kimpro II Gray Aluminum Frame Black G10 Grip” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.