Kimber has reached the summit of high capacity 1911 design. The2K11 features an enhanced sub-frame shaped for superior magazine fit and control; an accessory rail for optional lights and lasers; stainless steel slide; external extractor; ramped barrel; MJD Designs Kevlar and carbon fiber grip deliver superior strength. Includes three 10rd magazines.
Kimber Mfg Inc 3500060 2K11 Target 9mm Luger 20+1 5″ Coyote PVD Bull Barrel Matte Kim Pro Graphite Lightening Cut/Optic Ready/Serrated Stainless Steel Slide & Stainless Steel Frame w/Beavertail & Picatinny Rail MJD Black Grip Module
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$2,346.24 Original price was: $2,346.24.$1,804.80Current price is: $1,804.80.
Availability: 7 in stock
| Brand | Kimber Mfg Inc |
| Category | Pistols |
| Series | Target |
| Model | 2K11 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 5″ to 5.99″ |
| Capacity | 20+1 |
| Frame Finish | Matte Kim Pro Graphite |
| OAL | 8.56″ |
| Slide Finish | Matte Kim Pro Graphite |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | FiberLok 2 Front |
| Slide Description | Lightening Cut / Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Coyote PVD |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Muzzle | Crowned |
| Twist | 1:10″ |
| Grips | MJD Black Grip Module |
| Trigger Pull Weight | 3-4 lbs |
| Grooves | 5 |
| Height | 5.74″ |
| Safety | Ambidextrous Thumb |
| Width | 1.53″ |
| Barrel Description | Bull |
| Barrel Length | 5″ |
| Max Capacity | 20 |
| Trigger | Match Grade |
| Weight | 35 oz |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w / Beavertail & Picatinny Rail |
| Hammer Type | Bobbed |
Be the first to review “Kimber Mfg Inc 3500060 2K11 Target 9mm Luger 20+1 5″ Coyote PVD Bull Barrel Matte Kim Pro Graphite Lightening Cut/Optic Ready/Serrated Stainless Steel Slide & Stainless Steel Frame w/Beavertail & Picatinny Rail MJD Black Grip Module” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.