The RF-1200 rangefinder is exceptionally compact and portable. It features flagpole lock function scanning functions angle compensation fog/rain mode speed calculation height calculation. Its maximum measuring is 1200 yards. Includes battery strap and case.
Konus 7316 RF-1200 6x25mm 1200 yds Max Distance Black Rubber Armor
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$331.49 Original price was: $331.49.$254.99Current price is: $254.99.
Availability: 7 in stock
| Brand | Konus |
| Category | Range Finders |
| Series | LRF |
| Model | RF-1200 |
| Magnification | 6x |
| Color | Black Rubber Armor |
| Field of View | 384 ft @ 1000 yds |
| Objective | 25mm |
| Eye Relief | 12mm |
| Battery Size | CR2 3V |
| Modes | Fog / Rain |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Prism Type | Roof |
| Weight | 5.25 oz |
| Exit Pupil Diameter | 4.10mm |
| Diopter Adjustment | +4 / -4 |
| Max Distance | 1200 yds |
Be the first to review “Konus 7316 RF-1200 6x25mm 1200 yds Max Distance Black Rubber Armor” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40006 X-FACTOR RANGEFINDING CROSSBOW SCP
$909.99Original price was: $909.99.$699.99Current price is: $699.99. -
Hawke Sport Optics 41022 Laser Rangefinder 6x21mm LCD Display
$246.99Original price was: $246.99.$189.99Current price is: $189.99. -
Sig Sauer Electro-Optics SOKW39C0 Kilo Warp 1700 yds Detection Range 4500 yds Max Distance Reflective TFT Display Black
$2,599.99Original price was: $2,599.99.$1,999.99Current price is: $1,999.99. -
Sig Sauer Electro-Optics SOK22606 Kilo Canyon 6x22mm 2200 yds Max Distance Illuminated Red Display w/Circle Reticle Black Rubber Armor Polymer
$164.33Original price was: $164.33.$126.41Current price is: $126.41.





Reviews
There are no reviews yet