Night Vision Binoculars within everyone’s reach. The extremely complex technology of night optics has never been so accessible especially in this binocular vision. This instrument provides the visual quality of much more professional models at a fraction of their cost while offering many important features. For example the video/photo recording function very useful in the field of surveillance.
Konus 7938 Konuspy-17 Green Night Vision Binocular 24 mm 1X-8X Zoom Digital
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$194.99 Original price was: $194.99.$149.99Current price is: $149.99.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Konus |
| Category | Night Vision Handhelds |
| Model | Konuspy-17 |
| Magnification | 1X-8X |
| Color | Green |
| Field of View | 175m at 1 000m |
| Resolution | 1920×1080 |
| Objective | 24 mm |
| Battery Size | 18650 Li-ion Rechargeable |
| Zoom | Digital |
| Power Source | Battery |
| Includes | A / V Cable USB Cable Strap Case |
| Scope Type | Binocular |
| Weight | 10.58 oz |
| Memory | 8GB SD-card |
| Picture or Video | Photo / Video |
Be the first to review “Konus 7938 Konuspy-17 Green Night Vision Binocular 24 mm 1X-8X Zoom Digital” Cancel reply
Related Products
-
AGM Global Vision 15WOL422154211 Wolverine-4 NW1 Black Night Vision 4x Gen 2+ White Phosphor Level 1 Intensifier Tube
$4,413.50Original price was: $4,413.50.$3,395.00Current price is: $3,395.00. -
AGM Global Vision 15WOL422153211 Wolverine-4 NL1 Black Night Vision 4x Gen 2+ Level 1 Intensifier Tube
$3,893.50Original price was: $3,893.50.$2,995.00Current price is: $2,995.00. -
AGM Global Vision 11P14123484121 PVS-14 3AW2 Black Night Vision 1x Gen 3 Auto-Gated White Phosphor Level 2 Intensifier Tube
$5,105.72Original price was: $5,105.72.$3,927.48Current price is: $3,927.48. -
AGM Global Vision 11P14122464021 PVS-14 NW2 Black Night Vision 1x Gen 2+ White Phosphor Level 2 Intensifier Tube
$3,711.15Original price was: $3,711.15.$2,854.73Current price is: $2,854.73.





Reviews
There are no reviews yet.