When speed is paramount theres no substitute for a range-finding binocular. The BX-4 Range HD TBRw/10x42mm fuses our DNA engine and ballistics software with the optical performance diehard hunters and shooters demand. Offers excellent dawn-to-dusk light transmission for a bright image when it matters most elite-level glare reduction in harsh light. Tripod Compatible (1/4-20). Leupolds True Ballistic Range/Wind (TBR/W) technology takes precision to the next level by offering 25 selectable ballistics groups that account for your preferred cartridge helping you dial in the exact range of your target.
Leupold 182883 BX-4 Range HD Shadow Gray 10x42mm 2600 yds Max Distance Red OLED Display
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,819.99 Original price was: $1,819.99.$1,399.99Current price is: $1,399.99.
Availability: 200 in stock
| Brand | Leupold |
| Category | Range Finders |
| Series | Range HD |
| Model | BX-4 |
| Magnification | 10x |
| Color | Shadow Gray |
| Reticle | True Ballistic Range |
| Material | Aluminum |
| Field of View | 334 ft @ 1000 yds |
| Objective | 42mm |
| Close Focus | 13 ft |
| Eye Relief | 17mm |
| Battery Size | CR2 |
| Length | 5.90″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Min Distance | 12 yds |
| Optic Coating | Guard-Ion |
| Weight | 39 oz |
| Display | Red OLED |
| Diopter Adjustment | -3.50 / 3.50 |
| Max Distance | 2600 yds |
Be the first to review “Leupold 182883 BX-4 Range HD Shadow Gray 10x42mm 2600 yds Max Distance Red OLED Display” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40006 X-FACTOR RANGEFINDING CROSSBOW SCP
$909.99Original price was: $909.99.$699.99Current price is: $699.99. -
Hawke Sport Optics 41022 Laser Rangefinder 6x21mm LCD Display
$246.99Original price was: $246.99.$189.99Current price is: $189.99. -
Sig Sauer Electro-Optics SOKW39C0 Kilo Warp 1700 yds Detection Range 4500 yds Max Distance Reflective TFT Display Black
$2,599.99Original price was: $2,599.99.$1,999.99Current price is: $1,999.99. -
Sig Sauer Electro-Optics SOK22606 Kilo Canyon 6x22mm 2200 yds Max Distance Illuminated Red Display w/Circle Reticle Black Rubber Armor Polymer
$164.33Original price was: $164.33.$126.41Current price is: $126.41.







Reviews
There are no reviews yet