Magnum Research 1911s feature the classic series 70 design popular with many fans of John Browning’s legendary handgun. Slide and frame rails are machined to exacting tolerances delivering accuracy that will match any custom gun. Standard features on all 1911s include a solid guide rod G10 grips crisp skeletonized trigger beavertail grip safety bushingless bull barrel Novak style sights extended safety lever extended magazine release lowered and flared ejection port skeletonized hammer checkered frame and mainspring housing and slide front cocking serrations. Includes two magazines.
Magnum Research DE1911C9SS 1911C 9mm Luger 8+1 4.33 Stainless Steel Bull Barrel Stainless Serrated Steel Slide Stainless Steel Frame w/Checkered Front Strap & Beavertail Black/Gray G10 Grip Beavertail Grip/Manual Thumb Safety”
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,152.11 Original price was: $1,152.11.$886.24Current price is: $886.24.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Magnum Research |
| Category | Pistols |
| Model | 1911C |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4 to 4.99″ |
| Capacity | 8+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Stainless |
| OAL | 7.87″ |
| Frame Material | Stainless Steel |
| Sight Style | Fixed |
| Slide Finish | Stainless |
| Slide Material | Steel |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Material | Stainless Steel |
| Grips | Black / Gray G10 |
| Sight Configuration | Novak |
| Trigger Pull Weight | 3-4 lbs |
| Height | 5.25″ |
| Includes | 2 Magazines |
| Safety | Grip / Thumb |
| Width | 1.28″ |
| Barrel Description | Bull |
| Barrel Length | 4.33″ |
| Max Capacity | 8 |
| Trigger | Skeletonized |
| Weight | 33.90 oz |
| Frame Description | Stainless Steel Frame w / Checkered Front Strap & Beavertail |
| Hammer Type | Skeletonized |
Be the first to review “Magnum Research DE1911C9SS 1911C 9mm Luger 8+1 4.33 Stainless Steel Bull Barrel Stainless Serrated Steel Slide Stainless Steel Frame w/Checkered Front Strap & Beavertail Black/Gray G10 Grip Beavertail Grip/Manual Thumb Safety”” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.






Reviews
There are no reviews yet