Quest binoculars deliver a comfortable and intuitive viewing experience. Unlike thermal monocular the Quest binoculars allow users to use both hands and both eyes while scanning – providing a smooth and comfortable feel just like traditional daylight binoculars. A 12 m 15mK 640×512 thermal sensor captures every detail while the Reality+ image processing algorithm delivers a vivid picture to the 1920×1200 displays (full resolution per each eyepiece). Each display has a dedicated diopter and position adjustment.
NOCPIX QUEST-H35R BINO 35MM 640 LRF 60HZ
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,898.70 Original price was: $3,898.70.$2,999.00Current price is: $2,999.00.
Availability: 10 in stock
| Brand | Nocpix |
| Category | Range Finders |
| Model | Quest H35R |
| Magnification | 3-24x |
| Color | Black |
| Material | Polymer |
| Resolution | 640×512 60Hz |
| Objective | 35mm |
| Eye Relief | 25mm |
| Detection Range | 1800 yds |
| Display | AMOLED |
| Diopter Adjustment | -5 to +5 |
Be the first to review “NOCPIX QUEST-H35R BINO 35MM 640 LRF 60HZ” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40006 X-FACTOR RANGEFINDING CROSSBOW SCP
$909.99Original price was: $909.99.$699.99Current price is: $699.99. -
Hawke Sport Optics 41022 Laser Rangefinder 6x21mm LCD Display
$246.99Original price was: $246.99.$189.99Current price is: $189.99. -
Sig Sauer Electro-Optics SOKW39C0 Kilo Warp 1700 yds Detection Range 4500 yds Max Distance Reflective TFT Display Black
$2,599.99Original price was: $2,599.99.$1,999.99Current price is: $1,999.99. -
Sig Sauer Electro-Optics SOK22606 Kilo Canyon 6x22mm 2200 yds Max Distance Illuminated Red Display w/Circle Reticle Black Rubber Armor Polymer
$164.33Original price was: $164.33.$126.41Current price is: $126.41.





Reviews
There are no reviews yet