The worlds most versatile personal cooler to pack everything you need into the weekend. Starting with commercial-grade 1.5 thick polyurethane walls and a freezer gasketed lid all designed to hold on to the cold no matter how far you go. An integrated icepack is removable and reusable. Capacity for 6-8 Cans removable inner tray and dry storage compartment in the Lid.
| Brand | Pelican |
| Category | Coolers |
| Series | Elite |
| Model | Personal Cooler |
| Color | White / Gray |
| Volume | 8 QT |
| Can Capacity | 6-8 Cans |
| Exterior Dimensions | 13.40 x 9.45 x 10.50 in |
| Interior Dimensions | 10.80 x 6.40 x 7.50 in |
| Latch Type | Secure Press & Pull |
| Weight | 5 lbs |
Be the first to review “PELICAN 8Q-1-WHTGRY 8QT ELITE COOLER WHT/GRY” Cancel reply
Related Products
-
PELICAN 20Q-1-WHTGRY 20QT ELITE COOLER WHT/GRY
$269.03Original price was: $269.03.$206.95Current price is: $206.95. -
PELICAN SOFT-CSLING-LGRY 9QT SLING COOLER
$243.03Original price was: $243.03.$186.95Current price is: $186.95. -
PELICAN SOFT-CSLING-COYOTE 9QT SLING COOLER
$243.03Original price was: $243.03.$186.95Current price is: $186.95. -
PELICAN SOFT-CBKPK-LGRY 19QT BKPACK COOLER
$391.24Original price was: $391.24.$300.95Current price is: $300.95.






Reviews
There are no reviews yet.