The Oryx LRF XG35 offers fully adjustable brightness and contrast settings allowing users to fine-tune their viewing experience. Featuring a 2.5x to 20x digital zoom; equipped with an integrated laser rangefinder that provides precise distance measurements up to 1640 yards; powered by a removable APS5 Li-ion battery pack (4900 mAh) the Oryx LRF XG35 provides up to 12 hours of continuous operation. For extended use the device supports USB Type-C external power delivery ensuring uninterrupted performance during long hunting trips tactical missions or surveillance operations.
Pulsar PL77504 Oryx LRF XG35 Thermal Rangefinding Monocular Black 2.5-20x35mm 640×480 12 Microns 50 Hz Resolution Digital Zoom
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$3,639.96 Original price was: $3,639.96.$2,799.97Current price is: $2,799.97.
Availability: 24 in stock
| Brand | Pulsar |
| Category | Thermal Handhelds |
| Series | LRF XG35 |
| Model | Oryx |
| Magnification | 2.5-20x |
| Color | Black |
| Material | Magnesium Alloy |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 12.50 Degrees |
| Resolution | 640×480 12 Microns 50 Hz |
| Objective | 35mm |
| Rechargeable | Yes |
| Battery Size | APS3 / APS5 Li-ion |
| Zoom | Digital |
| Length | 7″ |
| Proofs | Dust / Shock & Waterproof |
| Power Source | USB-C |
| Detection Range | 1950 yds |
| Palettes | Black Red White Hot / Rainbow / Red Monochrome / Sepia / Ultramarine / Violet / Ultramarine |
| Battery Life | 12 hrs |
| Compatible With | Stream Vision 2 App |
| Range Finder | Yes |
| Scope Type | Rangefinding Monocular |
| Weight | 17.64 oz |
| Display | 1024×768 AMOLED |
| Memory | 64GB |
| Picture or Video | Photo / Video |
| Video Settings | .mp4 / .jpeg |
Be the first to review “Pulsar PL77504 Oryx LRF XG35 Thermal Rangefinding Monocular Black 2.5-20x35mm 640×480 12 Microns 50 Hz Resolution Digital Zoom” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40002 CYCLOPTIC HANDHELD PRIME VIEWER
$584.99Original price was: $584.99.$449.99Current price is: $449.99. -
iRay USA LUMI-P13 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 13mm 256×192 Resolution
$804.70Original price was: $804.70.$619.00Current price is: $619.00. -
iRay USA LUMI-L19 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 19mm 384×288 Resolution
$1,428.70Original price was: $1,428.70.$1,099.00Current price is: $1,099.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXTITANT6 Titan T6 Thermal Black 35mm 640×480 12 Microns 50 Hz Resolution Zoom 2.2x
$3,118.70Original price was: $3,118.70.$2,399.00Current price is: $2,399.00.




Reviews
There are no reviews yet