Telos thermal imaging monoculars are built with technology and user needs in mind. Pulsar Image Boost gives Telos thermal imaging the highest level of detail clarity and contrast with a set of original image processing algorithms. Telos thermal monoculars render complex scenes in a wide range of halftones with evenly emitting low contrast objects such as the sky grass and water surfaces. You can ideally adjust the image in Telos with one hand the focusing and smooth zoom rings are located on the lens in the classic layout one by one as in professional camera objective lenses. Replaceable battery pack with direct plug and wireless fast charge options. Ergonomic nonslip rubber-coated housing. Adaptable for left- and right-handed use. Includes carry case. IPX waterproof rating.
Pulsar PL77515 Telos LRF XL50 Thermal Hand Held Black 2.5-20x 50mm 1024×768 50HZ Resolution Zoom Digital 8x Features Laser Range Finder
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$5,849.96 Original price was: $5,849.96.$4,499.97Current price is: $4,499.97.
Availability: 2 in stock
| Brand | Pulsar |
| Category | Thermal Handhelds |
| Series | LRF XL50 |
| Model | Telos |
| Magnification | 2.5-20x |
| Color | Black |
| Hand | Ambidextrous |
| Material | Rubber Armored Plastic |
| Wireless Capable | Yes |
| Field of View | 14.0 x 10.5 Degrees |
| Wavelength | 905nM |
| Resolution | 1024×768 12 Micorns 50 hz |
| Objective | 50 mm |
| Rechargeable | Yes |
| Eye Relief | 14mm |
| Battery Size | LPS 7i Li-ion Battery Pack |
| Zoom | Digital 8x |
| Length | 9.60″ |
| Proofs | Water / Weatherproof |
| Modes | Black Red White Hot / Monochrome / Rainbow / Sepia / Ultramarine / Violet |
| Power Source | USB-C |
| Detection Range | 2300 meters |
| Compatible With | Stream Vision 2 App |
| Height | 3.54″ |
| Includes | Battery / Case / Hand Strap / Lens Cloth / USB-C |
| Scope Type | Hand Held |
| Width | 2.83″ |
| Weight | 25.75 oz |
| Display | 1024×768 AMOLED |
| Memory | 64GB |
| Picture or Video | Photo / Video |
| Diopter Adjustment | +4 / -5 |
| Video Settings | .mp4 / .jpeg |
Be the first to review “Pulsar PL77515 Telos LRF XL50 Thermal Hand Held Black 2.5-20x 50mm 1024×768 50HZ Resolution Zoom Digital 8x Features Laser Range Finder” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40002 CYCLOPTIC HANDHELD PRIME VIEWER
$584.99Original price was: $584.99.$449.99Current price is: $449.99. -
iRay USA LUMI-P13 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 13mm 256×192 Resolution
$804.70Original price was: $804.70.$619.00Current price is: $619.00. -
iRay USA LUMI-L19 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 19mm 384×288 Resolution
$1,428.70Original price was: $1,428.70.$1,099.00Current price is: $1,099.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXTITANT6 Titan T6 Thermal Black 35mm 640×480 12 Microns 50 Hz Resolution Zoom 2.2x
$3,118.70Original price was: $3,118.70.$2,399.00Current price is: $2,399.00.




Reviews
There are no reviews yet