The MK-R3000 offers an all-day comfortable 8×32 binocular viewing experience while seamlessly ranging targets without the need to switch between binoculars and rangefinders. Its compact design measuring just 5.3 inches in length and weighing approximately 780g (excluding the battery) is portable enough to fit in your pocket. Featuring an intuitive six-button layout (four-way key R key and M key) it enhances user interaction providing quick manual adjustments and a streamlined user-friendly operation.
Rix Optics (visir Inc) MKR3000 MK-R3000 Rangefinding Binoculars 8x32mm 304×256 AMOLED Display
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,168.70 Original price was: $1,168.70.$899.00Current price is: $899.00.
Availability: 2 in stock
| Brand | Rix Optics(visir Inc) |
| Category | Range Finders |
| Series | Rangefinding Binoculars |
| Model | MK-R3000 |
| Magnification | 8x |
| Field of View | 7 Degrees |
| Objective | 32mm |
| Eye Relief | 17mm |
| Battery Size | CR2 |
| Display | 304×256 AMOLED |
| Exit Pupil Diameter | 4mm |
Be the first to review “Rix Optics (visir Inc) MKR3000 MK-R3000 Rangefinding Binoculars 8x32mm 304×256 AMOLED Display” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40006 X-FACTOR RANGEFINDING CROSSBOW SCP
$909.99Original price was: $909.99.$699.99Current price is: $699.99. -
Hawke Sport Optics 41022 Laser Rangefinder 6x21mm LCD Display
$246.99Original price was: $246.99.$189.99Current price is: $189.99. -
Sig Sauer Electro-Optics SOKW39C0 Kilo Warp 1700 yds Detection Range 4500 yds Max Distance Reflective TFT Display Black
$2,599.99Original price was: $2,599.99.$1,999.99Current price is: $1,999.99. -
Sig Sauer Electro-Optics SOK22606 Kilo Canyon 6x22mm 2200 yds Max Distance Illuminated Red Display w/Circle Reticle Black Rubber Armor Polymer
$164.33Original price was: $164.33.$126.41Current price is: $126.41.





Reviews
There are no reviews yet