The STK150 boasts an aluminum grip that adds just enough weight to reduce felt recoil while still being comfortable to carry all day. This 9MM 17-round pistol has a textured grip angled like a 1911 grip to give greater control. With a patent-pending frame designed for durability.
Rock Island 56611 STK150 9mm 17rd 4.49″ Black PECVD Coating Slide/Barrel Black Anodized Frame Black Aluminum Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$412.78 Original price was: $412.78.$317.52Current price is: $317.52.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Rock Island |
| Category | Pistols |
| Model | STK150 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 17rd |
| Frame Finish | Black Anodized |
| OAL | 7.79″ |
| Slide Finish | Black PECVD Coating |
| Barrel Finish | Black PECVD Coating |
| Grips | Black Aluminum |
| Trigger Pull Weight | 3-7lbs |
| Height | 5.33″ |
| Width | 1.36″ |
| Barrel Length | 4.49″ |
| Max Capacity | 17 |
| Weight | 1.85 lbs |
Be the first to review “Rock Island 56611 STK150 9mm 17rd 4.49″ Black PECVD Coating Slide/Barrel Black Anodized Frame Black Aluminum Grip” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet