The Rock Standard compact pistol built in traditional classic Series 70 design. Features a button rifled barrel; rear slant serrations on slide; traditional rollover ejection port; angled snag free low profile rear sight; skeletonize gammer beavertail grip safety and safety lock; grip is a double diamond checkered wood.
Rock Island 56865 Rock Standard FS Full Size 10mm Auto 8+1 5″ Stainless Steel Barrel & Serrated Slide Matte Stainless Steel Frame w/Beavertail Wood Double Checkered Grip
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$761.67 Original price was: $761.67.$585.90Current price is: $585.90.
Availability: 5 in stock
| Brand | Rock Island |
| Category | Pistols |
| Series | Standard FS |
| Model | Rock |
| Caliber | 10mm Auto |
| Barrel Length Range | 5″ to 5.99″ |
| Capacity | 8+1 |
| Action | SAO |
| Frame Finish | Matte Stainless |
| OAL | 8.50″ |
| Frame Material | Steel |
| Sight Style | Fixed |
| Slide Finish | Stainless |
| Slide Material | Steel |
| Slide Description | Serrated |
| Barrel Finish | Stainless |
| Barrel Material | Steel |
| Twist | 1:16″ |
| Frame Size | Full Size |
| Grips | Wood Double Checkered |
| Trigger Pull Weight | 4-6 lbs |
| Height | 5.50″ |
| Safety | Grip / Thumb |
| Width | 1.31″ |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 5″ |
| Max Capacity | 8 |
| Trigger | Skeletonized |
| Weight | 3.71 lbs |
| Frame Description | Steel Frame w / Beavertail |
Be the first to review “Rock Island 56865 Rock Standard FS Full Size 10mm Auto 8+1 5″ Stainless Steel Barrel & Serrated Slide Matte Stainless Steel Frame w/Beavertail Wood Double Checkered Grip” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.






Reviews
There are no reviews yet