The CR920 is an ultra-concealable subcompact that is designed with comfortable shootability in mind. Designed to shoot like a full size pistol the CR920 conceals easily inside G43X MOS or G48 MOS holsters. The CR920 comes features an aggressively textured wrap around frame; extended magazine baseplate features the same texture on the front to allow an extra tacky point of contact for the pinky finger; directional serrations in the front rear and topside serrations and a weight-optimizing window cuton the slide; steel sights feature a blacked out serrated rear and a bright green tritium front; match-grade spiral-fluted barrel; stainless steel guide rod and a drop-safe flat-faced trigger;multi-footprint optic cut. The optic cut allows direct-to-slide mounting of a variety of micro red dot options from the top brands including the Shield RMS and Holosun 507k. Includes a zippered pistol rug with two magazines a 13rd capacity magazine and a flush 10rd capacity magazine.,
| Brand | Shadow Systems |
| Category | Pistols |
| Series | Elite |
| Model | CR920 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3 to 3.99″ |
| Capacity | 13+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6.43″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Slide Finish | Black Nitride |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Slide Description | Optic Cut / Serrated / Window Cut |
| Barrel Finish | Bronze TICN |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Sub-Compact |
| Sight Configuration | Tritium Night Sight Front / Black Serrated Rear |
| Trigger Pull Weight | 4.50-5 lbs |
| Height | 4.25″ |
| Includes | 2 Magazines |
| Safety | No |
| Barrel Description | Match Grade / Spiral Fluted |
| Barrel Length | 3.40″ |
| Max Capacity | 13 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 17.30 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Beavertail & Picatinny Rail |






Reviews
There are no reviews yet