The MR920 is a feature-packed compact-sized pistol that is compatible with existing G19 holsters magazines and gear. The MR920s frame features configurable ergonomics. Interchangeable backstraps allow shooters to adjust the grip angle to fit their natural point of aim. An extended beavertail and aggressive trigger guard undercut work to dramatically reduce recoil and increase control. The frames wrap-around grip texture is aggressive enough to keep the gun firmly in the shooters grip without being uncomfortable for daily wear. The MR920 features a thinned profile slide at grasping locations and directional serrations in the front and rear; the match-grade threaded barrel is conventionally rifled and spiral-fluted; drop-safe flat-faced aluminum trigger with a crisp tactile reset.Optic cut models allow shooters to mount the mini red dot optic of their choosing. The optic cut on the MR920 can accommodate most major brands of RDS optics directly mounted to the slide without intervening plates or adapters.
Shadow Systems SS1009H MR920 Elite w/Optic Compact 9mm Luger 15+1 4 Bronze TICN Match Grade/Spiral Fluted/Threaded Barrel Black Nitride Optic Cut/Serrated/Window Cut Stainless Steel Slide Black Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail Holosun 507C”
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,662.70 Original price was: $1,662.70.$1,279.00Current price is: $1,279.00.
Availability: 8 in stock
| Brand | Shadow Systems |
| Category | Pistols |
| Series | Elite w/Optic |
| Model | MR920 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4 to 4.99″ |
| Capacity | 15+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.63″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Slide Finish | Black Nitride |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Slide Description | Optic Cut / Serrated / Window Cut |
| Barrel Finish | Bronze TICN |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration | Tritium Night Sight Front / Black Serrated Rear |
| Optic Description | Holosun 507C |
| Trigger Pull Weight | 4.50-5 lbs |
| Height | 4.75″ |
| Includes | 2 Magazines |
| Safety | No |
| Thread Pattern | 1 / 2″-28 |
| Barrel Description | Match Grade / Spiral Fluted / Threaded |
| Barrel Length | 4.50″ |
| Max Capacity | 15 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 21.50 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Beavertail & Picatinny Rail |
Be the first to review “Shadow Systems SS1009H MR920 Elite w/Optic Compact 9mm Luger 15+1 4 Bronze TICN Match Grade/Spiral Fluted/Threaded Barrel Black Nitride Optic Cut/Serrated/Window Cut Stainless Steel Slide Black Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail Holosun 507C”” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet