The MR920 is a feature-packed compact-sized pistol that is designed to work with existing G19 holsters magazines and gear. Allows lower 1/3 Co-witness with most optics. Includes two 15rd magazines.
Shadow Systems SS-1001 MR920 Combat Compact Frame 9mm Luger 15+1 4″ Bronze TICN Match Grade/Spiral Fluted Barrel Black Nitride Stainless Steel Dovetail/Serrated Slide Black Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$461.79 Original price was: $461.79.$355.22Current price is: $355.22.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Shadow Systems |
| Category | Pistols |
| Series | Combat |
| Model | MR920 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 15+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.13″ |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black Nitride |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Green Tritium Dot Front / Black Serrated Rear |
| Slide Description | Dovetail / Serrated |
| Barrel Finish | Bronze TICN |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Compact |
| Magazine Type | Glock Compatible |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Trigger Pull Weight | 4-4.50 lbs |
| Barrel Description | Match Grade / Spiral Fluted |
| Barrel Length | 4″ |
| Max Capacity | 15 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 21.50 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Beavertail & Picatinny Rail |
Be the first to review “Shadow Systems SS-1001 MR920 Combat Compact Frame 9mm Luger 15+1 4″ Bronze TICN Match Grade/Spiral Fluted Barrel Black Nitride Stainless Steel Dovetail/Serrated Slide Black Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.