Designed with officers and servicemembers in mind the full-sized DR920 is a duty-ready pistol designed to work with existing G17 holsters magazines and gear. The DR920 frame features interchangeable backstraps; extended beavertail; aggressive trigger guard; wrap-around aggressive grip texture; slide serrations in the front and rear and a thinned profile at grasping locations; match-grade barrel is conventionally rifled spiral-fluted; drop-safe flat-faced aluminum trigger with a crisp tactile reset; optic cut models allow shooters to mount the mini red dot optic of their choosing. The optic cut on the DR920 can accommodate most major brands of RDS optics directly mounted to the slide without intervening plates or adapters. Includes one magazine.
Shadow Systems SS-2022-B DR920 Elite 9mm Luger 17+1 4.50″ Black Nitride Match Grade Spiral Threaded Barrel Flat Dark Earth Cerakote Optic Cut/Serrated/Window Cut Steel Slide FDE Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail Blemished
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$605.96 Original price was: $605.96.$466.12Current price is: $466.12.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Shadow Systems |
| Category | Pistols |
| Series | Elite |
| Model | DR920 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 17+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Flat Dark Earth |
| OAL | 7.75″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Slide Finish | Flat Dark Earth Cerakote |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Green Tritium Dot Front / Black Serrated Rear |
| Slide Description | Optic Cut / Serrated / Window Cut |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Full Size |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Trigger Pull Weight | 4.50-5 lbs |
| Height | 5.25″ |
| Includes | 2 Magazines |
| Safety | No |
| Barrel Description | Match Grade / Spiral Threaded |
| Barrel Length | 4.50″ |
| Max Capacity | 17 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 22.40 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Beavertail & Picatinny Rail |
Be the first to review “Shadow Systems SS-2022-B DR920 Elite 9mm Luger 17+1 4.50″ Black Nitride Match Grade Spiral Threaded Barrel Flat Dark Earth Cerakote Optic Cut/Serrated/Window Cut Steel Slide FDE Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail Blemished” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.