This streamlined compact pistol is built for those who demand more control and longer sight radius in a concealable platform. Designed with the same uncompromising performance standards you’ve come to expect from Shadow Systems the CR920XL delivers enhanced accuracy shoot ability and everyday carry confidence. Features 1/3 Co-Witness optic cut.
Shadow Systems SS-5028 CR920XL Elite Sub-Compact Frame 9mm Luger 15+1 4.18″ Black Nitride Match Grade Barrel Long/Optic Cut/Serrated/Window Cut Slide Black Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail Interchangeable Backstrap
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,077.70 Original price was: $1,077.70.$829.00Current price is: $829.00.
Availability: 1 in stock
| Brand | Shadow Systems |
| Category | Pistols |
| Series | Elite |
| Model | CR920XL |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 15+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.18″ |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black Nitride |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Green Tritium Dot Front / Black Serrated Rear |
| Slide Description | Long / Optic Cut / Serrated / Window Cut |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Sub-Compact |
| Grips | Interchangeable Backstrap |
| Trigger Pull Weight | 4-4.50 lbs |
| Height | 5.18″ |
| Barrel Description | Match Grade |
| Barrel Length | 4.18″ |
| Max Capacity | 15 |
| Weight | 20.70 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Beavertail & Picatinny Rail |
Be the first to review “Shadow Systems SS-5028 CR920XL Elite Sub-Compact Frame 9mm Luger 15+1 4.18″ Black Nitride Match Grade Barrel Long/Optic Cut/Serrated/Window Cut Slide Black Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail Interchangeable Backstrap” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.