The Shadow Systems CR920X is an ultra-thin high-capacity version of the Shadow Systems CR920 pistol in 9mm Luger that shoots and handles like a full sized pistol. Features Shadow Systems” multi-footprint optic cut; aggressively textured frame; accessory rail fits small format weapon lights; compatible with G43X MOS holsters. Includes two 15rd flush fit magazines three interchangeable backstraps Shadow Systems tool and range bag.
Shadow Systems SS-5211 CR920XP Compensator Sub-Compact Frame 9mm Luger 15+1 3.65″ Compensated/Match Grade Spiral Barrel Black Nitride Optic Cut/Serrated/Window Cut Slide Black Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,246.70 Original price was: $1,246.70.$959.00Current price is: $959.00.
Availability: 36 in stock
| Brand | Shadow Systems |
| Category | Pistols |
| Series | Compensator |
| Model | CR920XP |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3″ to 3.99″ |
| Capacity | 15+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.18″ |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black Nitride |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Slide Description | Optic Cut / Serrated / Window Cut |
| Barrel Finish | Bronze TICN |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Sub-Compact |
| Grips | Black Interchangeable Backstrap |
| Trigger Pull Weight | 4.50-5 lbs |
| Height | 5.18″ |
| Width | 1.09″ |
| Barrel Description | Compensated / Match Grade Spiral |
| Barrel Length | 3.65″ |
| Max Capacity | 15 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 21.20 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Beavertail & Picatinny Rail |
| Similar Items | HG9MM |
| Search Code | SHADOW |
Be the first to review “Shadow Systems SS-5211 CR920XP Compensator Sub-Compact Frame 9mm Luger 15+1 3.65″ Compensated/Match Grade Spiral Barrel Black Nitride Optic Cut/Serrated/Window Cut Slide Black Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet.