The Shadow Systems CR920X is an ultra-thin high-capacity version of the Shadow Systems CR920 pistol in 9mm Luger that shoots and handles like a full sized pistol. Features Shadow Systems” multi-footprint optic cut; aggressively textured frame; accessory rail fits small format weapon lights; compatible with G43X MOS holsters. Includes Streamlight Weapon light TLR-7 HL-X two 15rd flush fit magazines holster three interchangeable backstraps and range bag.
Shadow Systems SS5011SM251 CR920X Elite w/Streamlight 9mm Luger 15+1 3.41″ Bronze TICN Match Grade/Spiral Fluted Barrel Optic Cut/Serrated/Window Cut Stainless Steel Slide Black Polymer Frame w/Beavertail/Picatinny Rail TLR-7 HL-X Sub Gun Light
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,688.70 Original price was: $1,688.70.$1,299.00Current price is: $1,299.00.
Out of stock
You must register to use the waitlist feature. Please login or create an account
| Brand | Shadow Systems |
| Category | Pistols |
| Series | Elite w/Streamlight |
| Model | CR920X |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 3″ to 3.99″ |
| Capacity | 15+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6.50″ |
| Frame Material | Polymer |
| Slide Finish | Black Nitride |
| Slide Description | Optic Cut / Serrated / Window Cut |
| Barrel Finish | Bronze TICN |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Micro-Compact |
| Grips | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration | Tritium Night Sight Front / Black Serrated Rear |
| Optic Description | TLR-7 HL-X Sub Gun Light |
| Trigger Pull Weight | 4.50-5 lbs |
| Height | 5.18″ |
| Width | 1.09″ |
| Barrel Description | Match Grade / Spiral Fluted |
| Barrel Length | 3.41″ |
| Max Capacity | 15 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 19.10 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Beavertail & Picatinny Rail |
Be the first to review “Shadow Systems SS5011SM251 CR920X Elite w/Streamlight 9mm Luger 15+1 3.41″ Bronze TICN Match Grade/Spiral Fluted Barrel Optic Cut/Serrated/Window Cut Stainless Steel Slide Black Polymer Frame w/Beavertail/Picatinny Rail TLR-7 HL-X Sub Gun Light” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.







Reviews
There are no reviews yet.