Born out of a custom request for Law Enforcement the XR920 is the crossover pistol that is quicker out of the holster with a full 10+1 capacity. Featuring the customizable ergonomics and unmatched recoil control. The XR920 frame features interchangeable backstraps; extended beavertail; aggressive trigger guard undercut; aggressive wrap-around grip texture; directional serrations in the front and rear of the slide and a thinned profile at grasping locations weight cut to reduce slide weight; match-grade barrel is conventionally rifled spiral-fluted; drop-safe flat-faced aluminum trigger; optic cut can accommodate most major brands of RDS optics directly mounted to the slide without intervening plates or adapters. Includes one magazine.
Shadow Systems SS3012 XR920 Elite 9mm Luger 10+1 4″ Black Nitride Match Grade/Spiral Fluted Barrel Black Nitride Optic Cut/Serrated/Window Cut Stainless Steel Slide Black Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,285.70 Original price was: $1,285.70.$989.00Current price is: $989.00.
Availability: 1 in stock
| Brand | Shadow Systems |
| Category | Pistols |
| Series | Elite |
| Model | XR920 |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 17+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.38″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Right Hand |
| Slide Finish | Black Nitride |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Slide Description | Optic Cut / Serrated / Window Cut |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Material | Steel |
| Grips | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration | Tritium Night Sight Front / Black Serrated Rear |
| Trigger Pull Weight | 4.50-5 lbs |
| Height | 5.25″ |
| Includes | 2 Magazines |
| Safety | No |
| Barrel Description | Match Grade / Spiral Fluted |
| Barrel Length | 4″ |
| Max Capacity | 17 |
| Trigger | Flat Face |
| Weight | 22.40 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Beavertail & Picatinny Rail |
Be the first to review “Shadow Systems SS3012 XR920 Elite 9mm Luger 10+1 4″ Black Nitride Match Grade/Spiral Fluted Barrel Black Nitride Optic Cut/Serrated/Window Cut Stainless Steel Slide Black Polymer Frame w/Beavertail & Picatinny Rail” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.






Reviews
There are no reviews yet.