The Buckmasters Rangefinder provides lightning fast ranging performance in a vivid red illuminated display optimized for low light hunting. As an extra value the rangefinder can be used in Buckmasters Mode which comes equipped with 8 onboard ballistic groups so the rangefinder can indicate which Buckmasters BDC holdover dot to use in your riflescope.
Sig Sauer Electro-Optics SOK15601 Buckmasters 1500 Black 6x22mm 1500 yds Max Distance
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$152.43 Original price was: $152.43.$117.25Current price is: $117.25.
Availability: 200 in stock
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Category | Range Finders |
| Series | 1500 |
| Model | Buckmasters |
| Magnification | 6x |
| Color | Black |
| Reticle | Circle |
| Field of View | 6.50 Degrees |
| Objective | 22mm |
| Eye Relief | 18mm |
| Battery Size | CR2 |
| Length | 3.90″ |
| Proofs | Waterproof |
| Laser Color | Red |
| Width | 1.40″ |
| Weight | 5.20 oz |
| Max Distance | 1500 yds |
Be the first to review “Sig Sauer Electro-Optics SOK15601 Buckmasters 1500 Black 6x22mm 1500 yds Max Distance” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40006 X-FACTOR RANGEFINDING CROSSBOW SCP
$909.99Original price was: $909.99.$699.99Current price is: $699.99. -
Hawke Sport Optics 41022 Laser Rangefinder 6x21mm LCD Display
$246.99Original price was: $246.99.$189.99Current price is: $189.99. -
Sig Sauer Electro-Optics SOKW39C0 Kilo Warp 1700 yds Detection Range 4500 yds Max Distance Reflective TFT Display Black
$2,599.99Original price was: $2,599.99.$1,999.99Current price is: $1,999.99. -
Sig Sauer Electro-Optics SOK22606 Kilo Canyon 6x22mm 2200 yds Max Distance Illuminated Red Display w/Circle Reticle Black Rubber Armor Polymer
$164.33Original price was: $164.33.$126.41Current price is: $126.41.







Reviews
There are no reviews yet