The KILO5K 7x25mm laser rangefinder monocular has a maximum reflective range of 5 000 yards and includes Applied Ballistics Ultralite onboard along with environmental sensors and supports BDX External (BDX-X) for connecting to external devices such as Kestrel and Garmin devices. The Gen II LightWave DSP engine features new target modes: Extended Range (XR) and Fog mode along with First Best and Last target; the OLED display provides range to target elevation holdover and wind holds; connect with the BaseMap app to provide remote waypoints on ranged targets and can be fully configured with the SIG SAUER BDX App. Includes a black/grey carry pouch and lanyard.
Sig Sauer Electro-Optics SOK5K705 KILO5K Ranger Green 7x25mm 5000 yds Max Distance OLED Display
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$909.99 Original price was: $909.99.$699.99Current price is: $699.99.
Availability: 50 in stock
| Brand | Sig Sauer Electro-Optics |
| Category | Range Finders |
| Model | KILO5K |
| Magnification | 7x |
| Color | Ranger Green |
| Reticle | Circle + Milling Grid |
| Material | Aluminum |
| Wireless Capable | Bluetooth Enabled |
| Field of View | 6.78 Degrees |
| Objective | 25mm |
| Eye Relief | 15mm |
| Battery Size | CR2 |
| Length | 4.40″ |
| Proofs | Fog / Waterproof |
| Laser Color | Red |
| Height | 3″ |
| Includes | Carry Pouch / Lanyard |
| Min Distance | 2000 yds |
| Optic Coating | SpectraCoat |
| Width | 1.30″ |
| Weight | 7.50 oz |
| Case | Yes |
| Display | OLED |
| Diopter Adjustment | + / -3 |
| Max Distance | 5000 yds |
Be the first to review “Sig Sauer Electro-Optics SOK5K705 KILO5K Ranger Green 7x25mm 5000 yds Max Distance OLED Display” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40006 X-FACTOR RANGEFINDING CROSSBOW SCP
$909.99Original price was: $909.99.$699.99Current price is: $699.99. -
Hawke Sport Optics 41022 Laser Rangefinder 6x21mm LCD Display
$246.99Original price was: $246.99.$189.99Current price is: $189.99. -
Sig Sauer Electro-Optics SOKW39C0 Kilo Warp 1700 yds Detection Range 4500 yds Max Distance Reflective TFT Display Black
$2,599.99Original price was: $2,599.99.$1,999.99Current price is: $1,999.99. -
Sig Sauer Electro-Optics SOK22606 Kilo Canyon 6x22mm 2200 yds Max Distance Illuminated Red Display w/Circle Reticle Black Rubber Armor Polymer
$164.33Original price was: $164.33.$126.41Current price is: $126.41.







Reviews
There are no reviews yet.