Hunt through the night with the Steiner Nighthunter H35 Lite Gen II Thermal Handheld delivering exceptional performance on the darkest of nights with crisp clear images in a durable and reliable compact thermal optic. Powered by Quantum Vision technology the Nighthunter H35 Lite Gen II signifies the fusion of cutting-edge features ergonomic eyecups; simple user interface and easy to reach on/off button. Includes hand strap and carry bag.
Steiner 9523 Nighthunter Lite H35 GenII Thermal Monocular Matte Black 1-4x35mm 400×300 12 um 50 HZ Resolution
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$1,949.99 Original price was: $1,949.99.$1,499.99Current price is: $1,499.99.
Availability: 14 in stock
| Brand | Steiner |
| Category | Thermal Handhelds |
| Series | H35 GenII |
| Model | Nighthunter Lite |
| Magnification | 1-4x |
| Color | Matte Black |
| Material | Magnesium |
| Field of View | 7.50 x 5.60 Degrees |
| Resolution | 400×300 12 Micron 50 Hz |
| Objective | 35mm |
| Length | 5.90″ |
| Battery Life | 7 hrs |
| Includes | Carry Bag / Hand Strap |
| Scope Type | Monocular |
| Weight | 12.34 oz |
| Display | 640×400 OLED |
Be the first to review “Steiner 9523 Nighthunter Lite H35 GenII Thermal Monocular Matte Black 1-4x35mm 400×300 12 um 50 HZ Resolution” Cancel reply
Related Products
-
BUKOPS BUK40002 CYCLOPTIC HANDHELD PRIME VIEWER
$584.99Original price was: $584.99.$449.99Current price is: $449.99. -
iRay USA LUMI-P13 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 13mm 256×192 Resolution
$804.70Original price was: $804.70.$619.00Current price is: $619.00. -
iRay USA LUMI-L19 Compact Thermal Monocular Black 2-4x 19mm 384×288 Resolution
$1,428.70Original price was: $1,428.70.$1,099.00Current price is: $1,099.00. -
Rix Optics (visir Inc) RIXTITANT6 Titan T6 Thermal Black 35mm 640×480 12 Microns 50 Hz Resolution Zoom 2.2x
$3,118.70Original price was: $3,118.70.$2,399.00Current price is: $2,399.00.






Reviews
There are no reviews yet.