The Walther PDP F-Series pistol features reduced trigger reach grip circumference and slide force. The grip circumference is designed to fit the contour of a woman’s hand this adjustment give the shooter maximum control and faster follow up shots. The slide force is 20% reduced and uses a two-piece striker. The slide is optic ready and has W&E adjustable sights. Performance duty texture super terrain serrations ergonomics and red dot ready round out the features of the Walther PDP F-Series pistol. Includes two magazines.
Walther Arms 2842734 PDP F-Series 9mm Luger 15+1 4″ Black Steel Barrel Black Optic Ready/Serrated Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Black Performance Duty Texture Grips Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$778.70 Original price was: $778.70.$599.00Current price is: $599.00.
Availability: 200 in stock
| Brand | Walther Arms |
| Category | Pistols |
| Series | F-Series |
| Model | PDP |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 15+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 6.75″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Sight Style | Contrast |
| Slide Finish | Black |
| Slide Material | Steel |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Grips | Black Performance Duty Texture |
| Sight Configuration | 3-Dot White |
| Trigger Pull Weight | 5.60 lbs |
| Height | 5.40″ |
| Includes | 2 Magazines |
| Safety | Trigger |
| Width | 1.34″ |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 4″ |
| Max Capacity | 15 |
| Weight | 24 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “Walther Arms 2842734 PDP F-Series 9mm Luger 15+1 4″ Black Steel Barrel Black Optic Ready/Serrated Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Black Performance Duty Texture Grips Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet