The Walther PDP handgun is for whether you are on the job or with the family. Featuring revolutionary ergonomics SuperTerrain Slide Serrations and a Performance Duty Trigger. The SuperTerrain Serrations are uniquely designed protruding serrations on the slide allowing for quicker and more responsive hands-on engagement with the pistol. Performance Duty Texture provides an aggressive surface to maintain proper grip performance. With its tetrahedron design it is non-abrasive so there will be no irritation to the skin or clothing of the user. Includes two magazines.
Walther Arms 2851229 PDP Compact 9mm Luger 15+1 4″ Black Polygonal Rifled Barrel Black Optic Ready/Serrated Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Black Performance Duty Texture Grips Ambidextrous
1 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$778.70 Original price was: $778.70.$599.00Current price is: $599.00.
Availability: 1 in stock
| Brand | Walther Arms |
| Category | Pistols |
| Model | PDP |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 15+1 |
| Action | Striker Fire |
| Frame Finish | Black |
| OAL | 7.50″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Sight Style | Adjustable |
| Slide Finish | Black |
| Slide Material | Steel |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Compact |
| Grips | Black Performance Duty Texture |
| Sight Configuration | 3-Dot White |
| Trigger Pull Weight | 5.60 lbs |
| Height | 5.40″ |
| Includes | 2 Magazines |
| Safety | Trigger |
| Width | 1.34″ |
| Barrel Description | Steel |
| Barrel Length | 4″ |
| Max Capacity | 15 |
| Trigger | Performance Duty |
| Weight | 24.40 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
1 review for Walther Arms 2851229 PDP Compact 9mm Luger 15+1 4″ Black Polygonal Rifled Barrel Black Optic Ready/Serrated Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Black Performance Duty Texture Grips Ambidextrous
5.0
Based on 1 review
| 5 star | 100 | 100% |
| 4 star | 0% | |
| 3 star | 0% | |
| 2 star | 0% | |
| 1 star | 0% |
Add a review Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.








Douglas (verified owner) –
Doug