The Walther PDP precision-machined steel frame along with its substantial weight significantly tames recoil while delivering a level of smoothness in every shot thats second to none. Featuring Performance Duty trigger; optics ready and wrap around grips. Includes three 18rd magazines.
Walther Arms 2858371NP3 PDP Full Size Frame 9mm Luger 18+1 4.50″ Polygonal Rifling Barrel Optic Ready/Serrated Stainless Steel Slide Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Ambidextrous
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$753.32 Original price was: $753.32.$579.48Current price is: $579.48.
Availability: 169 in stock
| Brand | Walther Arms |
| Category | Pistols |
| Model | PDP |
| Caliber | 9mm Luger |
| Barrel Length Range | 4″ to 4.99″ |
| Capacity | 18+1 |
| Frame Finish | Gray |
| OAL | 8″ |
| Frame Material | Polymer |
| Hand | Ambidextrous |
| Slide Finish | Stainless |
| Slide Material | Stainless Steel |
| Sights | Adj White Dot |
| Slide Description | Optic Ready / Serrated |
| Barrel Material | Steel |
| Frame Size | Full Size |
| Trigger Pull Weight | 5.60 lbs |
| Height | 5.70″ |
| Includes | 2 Magazines |
| Width | 1.34″ |
| Barrel Description | Polygonal Rifling |
| Barrel Length | 4.50″ |
| Max Capacity | 18 |
| Trigger | Performance Duty |
| Weight | 25.40 oz |
| Frame Description | Polymer Frame w / Picatinny Rail |
Be the first to review “Walther Arms 2858371NP3 PDP Full Size Frame 9mm Luger 18+1 4.50″ Polygonal Rifling Barrel Optic Ready/Serrated Stainless Steel Slide Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Ambidextrous” Cancel reply
Related Products
-
Rost Martin RM1SBLKOSP10CA-P RM1S Bundle *CA Compliant Sub-Compact 9mm Luger 10+1 3.60″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Optic Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot RMR Footprin
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CGRYOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Stone Gray Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Rost Martin RM1CBLKOSP10CA-P RM1C Bundle *CA Compliant Compact 9mm Luger 10+1 4″ Black Match Grade Barrel Black Nitron Steel Serrated w/Optic Slide Black Polymer Frame w/Picatinny Rail Textured Grip Viridian RFX-11 Green Dot Ambidextrous
$635.70Original price was: $635.70.$489.00Current price is: $489.00. -
Alpha Foxtrot AA01X1CND-XQBK10-GGC AF1911 Enhanced 9mm Luger 10+1 4.25″ Black QPQ Stainless Steel Serrated Slide Black QPQ Stainless Steel Frame w/Beavertail Checkered Polymer Grip
$545.61Original price was: $545.61.$419.70Current price is: $419.70.





Reviews
There are no reviews yet