The Helos BTR GEN2 is the exception. Advanced Fully Multi-Coated lenses and XPL coatings balance out this optic for a wide variety of conditions. Cross-over features such as Locking turrets are not just for hunting they instill confidence in mid to long range shooters as well. FFP Fully Multi-coated Lenses Direct Dial and Locking Elevation & Windage Turrets Illuminated Reticle 30mm Tube Zero Stop.
Athlon 214105 Helos BTR Black 2-12x 42mm 30mm Tube Illuminated MIL Reticle
0 review
★★★★★ Rated 5 out of 5
$766.99 Original price was: $766.99.$589.99Current price is: $589.99.
Availability: 14 in stock
| Brand | Athlon |
| Category | Rifle Scopes |
| Model | Helos BTR |
| Magnification | 2-12x |
| Tube Diameter | 30mm |
| Color | Black |
| Reticle | Illuminated MIL |
| Field of View | 55.70 – 9.60 ft @ 100yds |
| Focal Plane | First |
| Objective | 42mm |
| Eye Relief | 3.60″ |
| Length | 11.80″ |
| Proofs | Fog / Shock / Waterproof |
| Parallax Adjustment | 10 yds |
| Optic Coating | Multi Coated |
| Weight | 25.40 oz |
Be the first to review “Athlon 214105 Helos BTR Black 2-12x 42mm 30mm Tube Illuminated MIL Reticle” Cancel reply
Related Products
-
AIMSPORTS JHI2732B PSTL SCP 2-7X32IL DPX R&G
$71.73Original price was: $71.73.$55.18Current price is: $55.18. -
Hawke Sport Optics 12211 XB Riflescope Black 3x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB SR Reticle
$129.99Original price was: $129.99.$99.99Current price is: $99.99. -
Hawke Sport Optics 12221 XB1 Riflescope Black 1.5-5x32mm 1″ Tube Illuminated Red/Green XB1 SR Reticle
$207.99Original price was: $207.99.$159.99Current price is: $159.99. -
Hawke Sport Optics 13130 Airmax Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube AMX Reticle
$428.99Original price was: $428.99.$329.99Current price is: $329.99.





Reviews
There are no reviews yet.